Kdo jsem a jak vznikly eBooky a online kurzy?

Jmenuji se Lenka Vochozková a účetnictví se věnuji již 9. rokem a vím, že čas v „období závěrek“ ubíhá účetním rychleji než jindy. Často bývá stresující a leckdy se tak na něco snadno zapomene.

Svět účetnictví mě baví

Na praktických příkladech vysvětluji, jak postupovat při kontrole všech účtů, čím doložit jejich zůstatky, na co se zaměřit a také na co nezapomenout před uzavřením účetnictvím.

Uzávěrkové operace, aneb jak to všechno vzniklo.

Dneska už jsou pro mě uzávěrkové operace a účetní závěrka radost. Už jsem si jistá, jak inventarizovat všechny účty, jaké operace zaúčtovat před uzavřením účetního období a na co si dát pozor.

Když jsem opustila poslední zaměstnání a definitivně jsem se osamostatnila, musela jsem najednou začít řešit spoustu případů, se kterými jsem se v práci nemusela zabývat. Největším kamenem úrazu pro mě bylo období, kterému se v účetním světě říká „období závěrek“.

I když jsem byla vždycky zaměstnaná v účetních firmách, účetní závěrky byly tak trochu tabu. Nadřízení si vždycky vytiskli rozvahu nebo "obratovku", něco zkontrolovali se mnou, něco pak sami a něco samozřejmě s klienty. A já jsem tak celkem snadno jsem tak získala představu, že se zaúčtuje dohadná položka na energie, srovná účet 261 a pak se klikne na tlačítko účetní závěrka a tím to hasne. Zpracuje se přiznání, výkazy, vytiskne se pár papírů ze systému a hotovo.

Ale pak se blížil čas uzávěrek u mých klientů.

Vytiskla jsem si tedy podrobnou rozvahu a... "Co teď?", ptala jsem se sama sebe. "Jak si mám zkontrolovat, že zůstatky, které jsem měla před sebou, souhlasí na skutečnost?", připadala jsem si tehdy trochu neschopně až zoufale.

Sice jsem samozřejmě měla představu a nějaké základní vědomosti a praxi, jak to asi zkontrolovat, ale já jsem perfekcionista a navíc...

Byli to mí první klienti, kteří se mi svěřili.

Také jsem si vzpoměla, v jakém stavu jsme někdy v zaměstnání výstupy obdrželi od jiných účetních a dělalo se mi zle, když jsem si jenom představila, že předávám účetnictví v podobném stavu. Viděla jsem tehdy tyto problémy, které jsem musela (hlavně vnitřně a sama se sebou) vyřešit:

  • Chtěla jsem mít závěrky u svých klientů perfektní a mít všechno správně podložené.
  • Věděla jsem, že pokud chci být dobrá účetní a ne "zadavač" dokladů, musím si to pořádně nastudovat.
  • Věděla jsem, že kdyby klient změnil účetní, musí výstupy ode mě mít srozumitelnou podobu.

Tak jsem začala hledat informace, jenže nikde nebyl návod na to, jak si zkontrolovat zůstatky a na co se zaměřit. A času bylo míň a míň. Všichni účetní mi jistě dají za pravdu, že čas v "období závěrek" ubíhá poněkud rychleji. 🙂

V tom období stresu mě začal nahlodávat pocit, že bylo přece jen lepší (a bezpochyby pohodovější), když jsem byla zaměstnaná účetní. Měla jsem chuť se na to vykašlat, chtěla si otevřít jobs.cz a najít si znovu nějaké zaměstnání. Ale hodně rychle jsem si vzpomněla na to, proč jsem to zaměstnání opustila. Chci být pánem svého času, chci pracovat po své a chci být pro své klienty kvalitní účetní. A k tomu patří samozřejmě mnohem víc, než zadávat doklady do systému.

A tak mě napadlo,

že bych si veškeré nastudované informace a poznatky měla někam psát. Další rok je zase budu potřebovat. 🙂 Nakonec těch informací bylo opravdu mnoho až se stalo to, že jsem napsala svůj první eBook na téma uzávěrkových operací a účetní závěrku pro rok 2018. K eBooku jsem pak doplnila i checklist a pomůcky v excelu.

Samotný eBook jsem rozdělila do 3 částí. V první části jsem popisovala inventarizaci a kontrolu účtů, druhá část byla věnována uzávěrkovým operacím a v poslední části byla popsaná samotná účetní závěrka a postup jejího zveřejnění. V roce 2019 tak tento první eBook s checklistem a pomůckami pomohl celkem 97 účetním.

Na přelomu roku 2019 a 2020 jsem školila účetnictví pro jednu vzdělávací agenturu. Tam mě jedna z účastnic přivedla na myšlenku, abych uspořádala na toto téma školení. Vypsala jsem tehdy 3 termíny, zarezervovala školící místnost a začala se připravovat. Na začátku roku 2020 ale už bylo všude téma "COVID" a já měla všechny 3 termíny vypsané na březen. 🙂 Jeden termín jsem nakonec musela zrušit, jelikož se účastníci odhlásili a zbylé 2 jsem nakonec realizovala. Poslední proběhla 8.3.2022 a necelý týden potom se v ČR uzavřely školy a také všechny vzdělávací kurzy. 

Vzdělávací agentrura, pro kterou jsem tehdy školila, začala přesouvat kurzy do on-line prostředí. Všichni si museli zvyknout na nový styl výuky, která ze začátku byla všelijaká. 🙂 

V on-line prostředí jsem zůstala.

Abych to zkrátila, tak v roce 2021 vznikl první on-line kurz na téma Účetní závěrka a uzávěrkové operace a také na téma Formulář k dani z příjmů právnických osob. Na jaře roku 2021 byl, myslím, opět lockdown, takže to stejně ani jinak nešlo. Já jsem v tom ale našla zálibu a u školení on-line jsem i zůstala.

A některé kapitoly z původního eBooku jsem vzala, upravila a vylepšila. Vznikl tak nový eBook na téma Kontrola rozvahových účtů. Ale eBook mi pořád nepřišel dost... A tak jsem zpracovala rovnou celý on-line kurz, který účastníky provede systémem kontroly účtů, pomůže odůvodnit zůstatky na jednotlivých účtech a to vše je nározně ukázáno v účetním systému Pohoda. 

První lekci Vám nyní nabízím zdarma a přístup k ní můžete získat přes tlačítko níže. 🙂

Získejte přístup do první lekce zdarma 🙂