Kryptoměny, NFT a dalších formy digitálního vlastnictví

Letošní závěrky byly pro mě tak trochu jiné, protože se ke mně dostalo dost klientů, kteří těžili kryptoměny, obchodovali s nimi a začali také obchodovat s NFT (Non-Fungible-Token). Musela jsem se rozhodnout, jestli klienty poslat „o dům dál“ nebo si tuto problematiku nastudovat. Sama jsem teď ráda, že jsem se rozhodla pro to méně komfortní řešení. 🙂

Kryptoměny


Kryptoměny jsou typem digitální měny (peněz). Tyto peníze jsou tvořeny elektronicky a nikde nenajdeme jejich fyzickou podobu. Zjednodušeně řečeno se dá říct, že kryptoměny existují jen jako zápis v počítači. Existuje několik tisíc různých kryptoměn a další nové kryptoměny zavádí i někeré banky. Nejznámější a v současnosti i nejrozšířenější kryptoměnou je určitě Bitcoin a ten už se dá považovat za jakousi alternativu ke standardní měně, což dokazuje i to, že jím lze platit v internetových obchodech, jako třeba Alza.cz, ale a dokonce i v některých kamenných obchodech.

Kde můžu jednoduše získat bitcoin? Bitcoin se dá získat jednoduše skrz tzv. bitcoinmaty. Ty jsou nejčastěji k nalezení v nákupních střediscích, třeba v OC Nový Smíchov v Praze. K nákupu bitcoinu pak stačí hotovost a mobilní telefon. Pokud žádný bitcoinmat nenajdete ve vaší blízkosti, tak bitcoin můžete pořídit i v síti tabákových prodejen GECO. Obvykle se ale bitcoiny pořizují na kryptoměnových burzách či směnárnách. Stačí si založit účet, ověřit totožnost a bitcoin si koupit. Oblíbené burzy jsou například Coinbase, Coinmate, Binance apod. 

Bitcoiny také lze vytěžit, v dnešní době ale těžba probíhá na zařízeních, která jsou k tomu určená. Na klasickém počítači se těžba nevyplatí a mnohdy ani není možná. Těžbu bitcoinu si můžeme představit tak, že počítač řeší velmi složité úlohy a čím vyšší je výkon počítače, tím vyšší je šance na odměnu v podobě bitcoinu.

NFT (non-fungible-token)


V poslední době je stále více často slyšet zkratka NFT. Abychom pochopili, co to je NFT, je třeba pochopit, co to je blockchain a to si nejjednodušeji můžeme představit na zaznamenání vlastnictví. Pokud chceme zjistit, co komu patří, můžeme se podívat např. do katastru, nebo třeba účetní knihy. Blokchain je vlastně technologie účetní knihy, akorát v digitálním světě. Do Blokchainu se zapisují údaje o vlastnictví v digitálním světě a tyto údaje nelze zfalšovat nebo měnit.

NFT je pak nezaměnitelný token. Zaměnitelné jsou třeba peníze a kryptoměny. Každému je jedno, jakou stokorunu má v ruce – jsou navzájem zaměnitelné. To stejné je s kryptoměnami.

Nezaměnitelné jsou potom třeba různé sběratelské předměty a stejně si můžeme představit i NFT.

NFT je unikátní kousek umění a jeho majitel je jediným držitelem práv. Většina lidí si asi NFT představí jako „předražené obrázky“, ale jde i o muziku, videa, aplikace, předměty do počítačových her, někteří prodávají jako NFT své nejlepší tweety ze sociální sítě Twitter a NFT může být i „vstupenkou“ na různé vzdělávací akce nebo do určité komunity lidí s podobnými zájmy a vlastnictví NFT může sloužit pro získání určitých výhod.

Například síť kaváren Starbucs chystá svoji vlastní NFT sérii, které otevře členství do klubu poskytujícího speciální výhody. NFT do své platformy také začne implementovat sociální síť Instagram.

Je to tedy budoucnost? 

Účtování kryptoměn, NFT a dalších forem digitálního vlastnictví


Účtování o kryptoměnách, NFT a dalších formách digitálního vlastnictví pro mě byla (a stále je) velkou výzvou, protože samotná účetní úprava v ČR není jednoznačná.

Předpokladem účetních pro účtování kryptoměn, NFT a další podobě digitálního vlastnictví je nejen dobrá znalost účetnictví, ale také schopnost a chuť se orientovat v nových technologiích.

Z účetního hlediska a z hlediska Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se ale nejedná o měnu, ale jde o zásobu, podle toho se k tomu musíme postavit a účtovat.

 

Lenka Vochozková
Jsem účetní a tak trochu IT. Ve světě účetnictví se pohybuji už 10 let a ráda pomáhám dalším účetním "čas závěrek" pohodověji. Tvořím pro vás on-line kurz na kontrolu a doložení zůstatků. A také se v současné době připravuji na zkoušky daňového poradce.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů