Plátci DPH a identifikované osoby

Dva nejčastější důvody k registraci DPH


  • Překročením obratu

Osoba povinná k dani se stává plátcem DPH, jejíž obrat za 12 bezprostředně po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 mil Kč. Obrat sledujeme tedy po ukončení každého měsíce za 12 měsíců zpětně.

Obrat je součet částek za uskutečněná plnění (za dodání zboží či poskytnutí služby) s místem plnění v tuzemsku. Do obratu se počítají všechna zdanitelná plnění, plnění osvobozená s nárokem na odpočet i plnění osvobozená bez nároku na odpočet daně (§ 54 – §56a Zákona o DPH), jestliže nejsou doplňkovou činností, která je uskutečňována příležitostně. Do obratu se naopak nepočítají plnění s místem plnění v jiném státě.

Do obratu se počítají usutečněná plnění a nikoli příjem. Podstatné je, kdy byla poskytnuta služba nebo dodáno zboží. Pokud tedy uskutečníme službu v lednu, kterou vyfakturujeme 1.2. a odběratel zaplatí v březnu, musíme plnění započítat do ledna.

Do obratu nezahrnujeme předem zaplacené zálohy a prodej dlouhodobého majetku.

  • Dobrovolně

Podnikatelé či společnosti, které se chtějí stát po zahájení činnosti dobrovolnými plátci DPH, to nemají jednoduché.

Obecné podmínky pro registraci jsou uvedeny v daňovém řádu. Poté vyplňujeme Přihlášku k registraci DPH, kde je mimo jiné požadavek na důvod registrace. V poslední době je velká pravděpodobnost, že po podání přihlášky přijde výzva od správce daně k doplnění a doložení celé řady dotazů, které se nejčastější týkají těchto oblastí:

  • konkrétní předmět podnikání,
  • přehled dodavatelů či odběratelů,
  • přehled o majetku, jež je použit k podnikání,
  • místo, kde se činnost bude uskutečňovat,
  • počet provozoven a jejich umístění.

Pro většinu toto již není problém prokázat a další údaje již by správce daně neměl požadovat nebo případně zdůvodnit, proč již doložené nejsou dostatečné.

Kdy se stanu identifikovanou osobou?


Identifikovanou osobou se stane podnikatel, neplátce DPH v těchto případech:

  • Pořídí z jiného členského státu EU zboží v hodnotě převyšující 326000 Kč za kalendářní rok. Musí jít o zboží, které použijeme pro ekonomickou činnost, pokud zboží použijeme pro soukromé účely, identifikovanou osobou se nestane.
  • Přijme službu od osoby, která nemá sídlo v ČR. Například platba za reklamu na Google či Facebook. Identifikovanou osobou se nestane, když je služba určena pro soukromé účely. Nezáleží však na tom, zda bude uplatněna jako daňový výdaj.
  • Poskytne službu podnikateli se sídlem v EU. Není stanoven žádný limit a identifikovanou osobou se stane již od koruny.

Kdy se musím k DPH registrovat v jiném státě?


V jiném státě se staneme plátci DPH v těchto nejčastějších případech:

  • zasíláte zboží do jiného členského státu neplátcům. Pokud např. přes eshop posíláte z ČR na Slovensko zákazníkům. Je potřeba hlídat limit, jaký je pro zasílání zboží na Slovensko. Po jeho překročení se stáváte plátci DPH na Slovensku.
  • Prodáváte zboží na Slovensku. Místo plnění je na Slovensku a je třeba si ověřit, zda nevznikla povinnost na Slovensku.
  • Poskytujete služby, které jsou spojené s nemovitostí v jiném státě.
Lenka Vochozková
Jsem účetní a tak trochu IT. Ve světě účetnictví se pohybuji už 10 let a ráda pomáhám dalším účetním "čas závěrek" pohodověji. Tvořím pro vás on-line kurz na kontrolu a doložení zůstatků. A také se v současné době připravuji na zkoušky daňového poradce.
Komentáře
  1. Silvia Mlynaříková napsal:

    Dobrý den paní Vochozková, v článku „Kdy se stanu identifikovanou osobou“ píšete „Pořídí z jiného členského státu EU zboží v hodnotě převyšující 326000 Kč za kalendářní rok. “ V zákoně o DPH je tento paragraf zmatečně napsaný. Jedná se skutečně o limit za jeden kalendářní rok ? Nikde jsem komentář k zákonu nenašla.
    Děkuji a přeji hezký den
    Silvia Mlynaříková

    • Lenka Vochozková napsal:

      Hezký den, paní Mlynaříková, v ZoDPH jsou k tomu potřeba 2 paragrafy.
      1) §6g:
      Osoba povinná k dani, která není plátcem, nebo právnická osoba nepovinná k dani jsou identifikovanými osobami, pokud v tuzemsku pořizují zboží z jiného členského státu, které je předmětem daně, kromě zboží pořízeného prostřední osobou v rámci zjednodušeného postupu při dodání zboží uvnitř území Evropské unie formou třístranného obchodu, ode dne prvního pořízení tohoto zboží
      Tady bych „vyloupla“ pořizují zboží z JČS, které je předmětem daně …… a ode dne prvního pořízení tohoto zboží

      Pak je nutné hledat definici zboží z JČS, KTERÉ JE předmětem daně (v zákoně je, co není PD, takže ostatní Je) 🙂
      2) §2a odst. 2 písm. a) celková hodnota pořízeného zboží bez daně nepřekročila v příslušném ani bezprostředně předcházejícím kalendářním roce 326000 Kč

      Snad to trochu pomohlo. Přeji hezký den!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů