V rámci Zákona o DPH se setkáme s mnoha pojmy. Některé jsou obecně známé, ale co se týče právě DPH, tak jsou tu pojmy a termíny, které mohou být odlišné nebo jinak vyložené od termínů, které známe z jiných daní, třeba z „příjmovky“.
V tomto článku se zaměříme na režim přenesení daňové povinnosti v tuzemsku.
Pro správné aplikování Zákona o DPH je nutná i znalost jiných specifik, z nichž jeden je právě režim přenesení daňové povinnosti (PDP). V běžném režimu ze zdanitelných plnění odvádí daň poskytovatel plnění, v režimu PDP je tato povinnost přenesena na příjemce plnění. Při aplikaci tohoto režimu je tedy příjemce ten, kdo je povinen přiznat a zaplatit daň.
Plátce, který toto plnění uskutečnil, vystaví daňový doklad, kde neuvede výši DPH, ale jen sdělení, že je dané plnění v režimu PDP.
Odběratel pak určí správnou sazbu daně a odvést DPH v období, kam spadá podle data uskutečnění zdanitelného plnění.
K tomu, abychom mohli určit, zda lze tento režim aplikovat, je třeba splnit podmínky podle §92a Zákona o DPH.
Jestliže jsou tyto podmínky splněny, pak platí povinnost, že plnění MUSÍ být poskytnuto v režimu PDP.
Režim PDP dělíme na 2 režimy. Trvalý a dočasný.
Trvalý režim se uplatní pro tyto typy plnění:
Co se týče stavebních a montážních prací, přijde mi důležité také zmínit příklady plnění, které nepatří do klasifikace CZ-CP 41-43, ale často se zaměňují, neboť jsou nějakým způsobem spjaty se stavebnictvím nebo montáží. Na tato plnění nelze aplikovat režim PDP.
Dočasný režim má 2 podoby, a to:
Příloha č. 6 ZDPH obsahuje seznam zboží a služeb, u nichž se použije režim PDP, pokud tak stanoví vláda nařízením, konkrétně se jedná o Nařízení vlády č. 361/2014 Sb. Podle tohoto nařízení můžeme plnění rozdělit takto:
Definovali jsme některé druhy zboží a služeb, na které se vztahuje režim PDP. Pro úplný výčet je potřeba nahlédnout do přílohy č. 5 a č. 6 Zákona o DPH a do dalších předpisů. Přesná definice zboží a služeb je pak uvedena v celním sazebníku.
U některých komodit může být obtížné určit, zda se jedná o komoditu, kde má být použit režim PDP. V tomto případě mají dodavatel i odběratel možnost použít režim PDP, pokud se důvodně domnívají, že režim PDP má být použit. Potom se tento postup považuje za správný, i když by se později ukázalo, že je použit nesprávně. Pozor ale, že dohoda platí pouze v případě, že se obě strany „důvodně domnívají“, nikoli, že se tak dohodly.